المنت گرمایی چیست؟

معرفی

المنت گرمایی یا المنت حرارتی یک سیم دارای مقاومت الکتریکی است که به دور یک استوانهٔ عایق نارسانا از جنس سرامیک یا خاک نسوز پیچیده شده‌ است و گذشتن جریان برق از آن گرما تولید می‌کند. این مقاومت‌ها از جنس کُرُم و نیکل (نیکروم) یا ترکیبات الوکروم ساخته می‌شوند و با توان‌های مختلف در بازار موجودند.

المنت یک رشته سیم نیمه هادی همراه با مقاومت است که خاصیت داغ شوندگی و تحمل جریان الکتریکی بالا را دارا هستند. به طور مثال اگر جریان الکتریکی زیادی در یک سیم نازک ساده به شکل المنت برقرار شود (اتصال کوتاه)، سیم در عرض چند صدم ثانیه ذوب می‌شود. اما المنت‌ها این خاصیت را ندارند و جریان‌های بسیار زیادی را می توانند تحمل کنند.

المنت در واقع نوعی مقاومت الکتریکی می باشد که با عبور جریان برق انرژی حرارتی فوق‌العاده بالایی را تولید می کند. این نوع مقاومت، ترکیبی از فلزات کرم و نیکل می باشد که در واقع مبدل انرژی الکتریکی به انرژی حرارتی است.

المنت گرمایی

جنس

جنس اصلی المنت‌ها از جنس نیکروم یا نیکل است و دارای توان‌ها یا قدرت‌های متفاوتی می‌باشند که انواع آن را در بازار با قیمت بسیار ارزان می توان یافت نمود.

بیشتر المنت‌ها را از جنس نیکروم ۸۰/۲۰ می‌سازند (۸۰٪ نیکل، ۲۰٪ کرومیوم). این ماده از این نظر که مقاومت الکتریکی بالایی دارد و هنگام نخستین گرم‌شدن روی خودش لایهٔ چسبنده‌ای از اکسید کروم تشکیل می‌دهد که مانع اکسید شدن بخش‌های داخلی و سوختن یا شکستن آن می‌گردد مطلوب است.

کاربرد

با پیشرفت صنعت در دنیا استفاده از المنت جهت تولید حرارت به صورت چشمگیری افزایش پیدا کرده است که غالبا در بیشتر صنایع  مورد استفاده قرار می گیرد. علت استقبال صنایع و کارخانجات تولیدی از این محصول مواردی همچون منبع انرژی که همان جریان الکتریکی است، تامین ایمنی و کنترل انرژی توسط ابزار مورد نیاز، قابل استفاده و کارکرد در بیشتر شرایط محیطی، تنوع محصولات در ابعاد و اشکال مختلف است.

بیشترین کاربرد المنت‌ها در بخاری‌های الکتریکی و آبگرمکن‌های برقی و سماور برقی و اتوهای بخار و همچنین چای‌سازها می‌باشد.

انواع المنت گرمایی

برخی از انواع المنت گرمایی (المنت حرارتی) که بیشترین مصرف را در صنعت دارند عبارت‌اند از:

  • المنت فشنگی (Cartridge Heaters)
  • المنت میله‌ای (Tubular Heaters)
  • المنت کویل هیتر (Coil Heaters)

المنت فشنگی

به علت نوع مونتاژ و شکل  ظاهری ، کاربرد بسیاری در صنعت  جهت تولید  حرارت دارد. دارای ویژگی‌هایی مانند تمرکز گرمایی بالا در حجم کوچک ، سرعت انتقال گرما در مدت زمان کم، مقاوم در برابر ضربه، ایمنی بالا،  دارای  پوشش‌های  فلزی استیل، برنج، تیتانیموم، گالوانیزه و فولاد  است که  قابل تولید جهت کارکرد در شرایط محیطی مانند آب، گاز، روغن و … می باشد.

این نوع المنت‌ها در ولتاژ و توان های متغیر، در قطر و طول های مختلف و اشکال گوناگون طراحی و تولید می‌گردد.

نحوه گرمایش هیتر فشنگی (کارتریج) توسط سیم کرم نیکل که به صورت فنر فشرده و توسط عایق مخصوص که پودر نسوز می باشد داخل غلاف المنت تعبیه می گردد و حرارت بالای تولیدی هیتر به علت فشردگی سیم المنت و نحوه استقرار آن در درون المان هیتر می باشد.

در صورت استفاده این نوع هیتر و بالا بردن راندمان کاری المنت نکاتی مانند استقرار مناسب و انتقال حرارت تولیدی هیتر به نحو مطلوب، استفاده از ترموکوپل و ترموستات جهت کنترل دما، استفاده از اتصالات مناسب با ویژگی تحمل حرارتی، در نظر گرفتن شرایط محیط و دیگر عواملی که در طراحی و تولید آن تاثیر می گذارد باعث افزایش کارکرد المنت می گردد.


المنت میله‌ای

یکی از پرمصرف‌ترین محصول تولیدی در شاخه المنت می باشد. قابل انعطاف و شکل پذیر بودن آن، تولید گرمایی یکسان و مطلوب، انتقال حرارت در شرایط کاری متنوع ، مقاوم در برابر ضربه ، ایمنی و راندمان بالا از مشخصه این نوع المنت می باشد .

اتصالات برق  آن هر کدام از یک جهت به صورت مفتول‌های  رزوه‌دار و فیش‌های مربوطه است که  توسط سیم و کابل نسوز همراه با عایق حرارتی به تابلو کنترل متصل می گردد.

المنت میله‌ای

این المنت‌ها معمولا در قطرهای  6  و 8  میلیمتر به دلیل پرمصرف بودن در بازار موجود می‌باشد و در اندازه‌های  مختلف به  صورت سفارش  ساخت  تولید می گردد و با پوشش‌های استیل، تیتانیوم، مس، بسته به نوع کاربرد و کارایی که دارد تولید می‌شود. این المنت‌ها قابل اتصال به انوع فلنج، مهره، صفحات فلزی و قطعات نگه دارنده است که با توجه به نوع کاربری که دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.


المنت کویل هیتر

کویل هیتر به گونه ای طراحی شده است که کارایی بسیار بالایی نسبت به دیگر المنت ها دارد. در هر جایی که محدودیت فضا وجود دارد و نیاز به حرارت بسیار بالایی هست می‌توان ازاین نوع هیتر برای ایجاد حرارت مورد نیاز استفاده کرد. حجم کوچک، قابلیت انعطاف پذیری ، توان حرارتی بالا، تولید وانتقال حرارت در کمترین زمان این نوع محصول را منحصربه‌فرد و متمایز ساخته است.

المنت کویل هیتر

 

المنت کویل هیتر

کانکشن اتصال برق ورودی وکابل کنترل دما در ابتدای المنت تعبیه شده که در دو مدل ترموکوپل دار و بدون ترموکوپل است. روکش خارجی هیتر از جنس استیل از قطر 3 میلیمتر در طول‌های مختلف با تحمل حرارتی بالغ بر 950 درجه سانتیگراد با توان های متغیر مورد استفاده بیشتر صنایع تولیدی می‌باشد.

المنت کویل هیتر


ترموکوپل و RTD چیست؟

همچنین بخوانید:

ترموکوپل و RTD چیست؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *