پوزیشنر (Positioner) چیست؟

معرفی

یک ولو پوزیشنر (Valve Positioner) رابط میان ولو و سیستم فرمان (نیوماتیکی یا الکترونیکی) می‌باشد و مانند یک تثبیت‌کننده مکانیکی و بافر نیوماتیکی عمل می‌نماید.

در واقع از طرف کنترلر یک فرمان نیوماتیکی 3 تا 15psi یا 4 تا 20 میلی‌آمپر ارسال می‌شود. این فرمان در نزدیکی ولو از یک رگولاتور نیوماتیکی عبور کرده و وارد یک پوزیشنر می‌شود. آنگاه پوزیشنر همان مقدار فشار دریافتی را در خروجی به ولو تحویل می‌دهد.

چراییِ استفاده از پوزیشنر

از پوزیشنر ها در زمانی که فاصله فرمان تا ولو بیش از 150 فوت باشد یا زمانی که بخواهند با یک فرمان به بیش از یک ولو فرمان دهند و یا بدنه‌ی ولو بزرگ باشد استفاده می‌شود. چون در این موارد افت خط ایجاد میشود و نیاز به یک بافر است.

انواع پوزیشنر

دو مدل از پوزیشنر ها عبارت اند از پوزیشنر با ورودی نیوماتیکی 3 تا 15psi و پوزیشنر با و رودی 4 تا 20 میلی‌آمپر.

روش تشخیص این پوزیشنر ها به این صورت است که مدل هایی که 3 گیج روی ان است، پوزیشنر از نوع ورودی نیوماتیکی می باشد (3 تا 15 psi ) که یک گیج فشار هوای ورودی یک گیج فشار هوای خروجی و گیج سوم نشان دهنده فشار منبع تغذیه می باشد.

اما در نمونه‌هایی که 2 گیج روی آن است، پوزیشنر از نوع ورودی الکتریکی (4 تا 20 میلی‌آمپر) بوده که یک گیج فشار هوای خروجی و یک گیج فشار هوای منبع تغذیه می‌باشد.

ولو پوزیشنر (Valve Positioner) و اکچویتور (Actuator) فیشر (Fisher)

سازندگان پوزیشنر

برخی از سازندگان مطرح پوزیشنر در زیر عنوان شده است:


پوزیشنرهای دیجیتال ABB مدل TZIDC

در ادامه بخوانید:

پوزیشنر دیجیتال ABB مدل TZIDC


یک نظر

  1. حسین طلابی پاسخ

    سلام.ممنون ازاطلاعات خوبتون درباره دستگاه سورس ومژر نیزاطلاعاتی بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.